KIEDY SZUKASZ PSYCHOTERAPII:
  • Psycholog, terapeuta środowiskowy czy psychiatra nie jest psychoterapeutą. Sam tytuł magistra psychologii nie daje uprawnień do prowadzenia psychoterapii. Idź do dyplomowanego psychoterapeuty, mającego rekomendacje, superwizujacego się regularnie, należący do profesjonalnego stowarzyszenia psychoterapeutycznego, np.: do Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej czy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
  • Psycholog, psychiatra, psycholog kliniczny może być psychoterapeutą, pod warunkiem,, że ukończy specjalistyczne, co najmniej 4-letnie kształcenie w zawodzie psychoterapeuty. – jeśli psychoterapeuta nie ma certyfikatu, sprawdź czy jest w superwizji u superwizora psychoterapii.
  • Poszukaj opinii na temat osoby, do której idziesz, na forach i u znajomych. Na własnej stronie można napisać wszystko, trzeba tylko umieć pisać. Najważniejsze by psychoterapeuta nie szkodził.
  • Niech cię nie uwiedzie magiczne słowo „certyfikat”. Liczy się, jakie wymagania trzeba spełnić, by go uzyskać. Obecnie wiele organizacji niepsychoterapeutycznych, związanych z opieką zdrowotną, wydaje certyfikaty psychoterapeuty. Pralka też ma certyfikat!
  • Dowiedz się więcej o organizacji wydającej certyfikaty. Jaka jest jej reputacja wśród pacjentów i profesjonalistów.
  • Gdy już znajdziesz specjalistę, upewnij się, że przeszedł własna psychoterapię, co najmniej 200 godzin. To daje szanse, że jest świadomy własnych deficytów.
  • Zapytaj gdzie się wyszkolił i zobacz, na czym to polegało. Czy było 4 letnim, pełnym kształceniem psychoterapeuty, czy krótkim kursem w rodzaju „kurs terapii krótkoterminowej”. Czy odpowiada ci system wartości prezentowany w tym szkoleniu. Nie żałuj na to czasu!

Categories: Psychologia

2 Comments

psycholog dla dzieci Łódź · 01/02/2019 at 12:32

Dzięki właśnie takiego tekstu szukałem. Ciekawie podana wiedza

psycholog Łódź · 01/02/2019 at 12:41

Autorowi należą się brawa za tak dogłębne zajęcie się tymi zagadnieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *