Sezon wakacyjny może być najlepszym czasem na interwencję

Sam pije za dużo. Wszyscy o tym wiedzą, pewnie nawet Sam. W zeszłym roku, podczas wakacji, twój najlepszy przyjaciel potykał się, pijany, prawie za każdym razem, gdy go widziałeś. Jasne, wszyscy cieszyli się "świąteczną radością", ale Sam zawsze był ponad miarę. Ktoś zawsze musiał mieć go na oku, żeby upewnić się, że wszystko z nim w porządku. W ciągu następnego roku nie poprawiło mu się i teraz, kiedy wakacje znów są w pełnym rozkwicie, czujesz się źle z powodu Sama. Wiesz, że on się nie zmienił. Co gorsza, wydaje się, że jego stan fizyczny pogarsza się i zaczyna brakować mu pracy. I jeszcze ten czas, kiedy jego żona znalazła schowek z pustymi butelkami po alkoholu na tyłach vana, którego używa w pracy. Nie ma wątpliwości, że Sam stacza się w dół. Ale czy teraz jest czas, aby się z tym zmierzyć? Czy naprawdę chcesz zrujnować sezon, zbierając rodzinę i przyjaciół, aby skonfrontować Sama z jego piciem? A co z radością? Jeśli postrzegasz święta jako czas, w którym można połączyć się z bliskimi i dać im znać, jak ważni są w naszym życiu, być może jest to idealny moment. "Członkowie rodziny i przyjaciele na ogół chcą jeszcze tylko jednego święta z ukochaną osobą" - powiedział dr Jason Powers, który specjalizuje się w leczeniu uzależnień w centrum rehabilitacji narkotykowej Promises Austin i sieci ośrodków leczenia uzależnień The Right Step. "Zazwyczaj jest duża ilość nadziei, że tym razem wszystko będzie inaczej. Jednak rzadko tak się dzieje".

Interwencja nie zna pory roku

Dla przyjaciół i rodzin osób cierpiących na chorobę uzależnienia, święta są niczym innym jak radosne. Uzależnienia nie biorą wolnego, ponieważ nadszedł czas zgiełku i hałasu sezonu. W rzeczywistości nadużywanie substancji może się pogłębiać, ponieważ zachęcano nas do wesołego spędzania czasu przez kolejne tygodnie. Ale Sam nigdy nie był skłonny do dyskusji o swoim uzależnieniu od alkoholu. Albo siedzi cicho, kiedy ten temat jest poruszany, albo wychodzi z pokoju. Prawdą jest, że jednym z najczęstszych błędnych przekonań na temat uzależnienia jest to, że ludzie muszą chcieć pomocy na początku procesu interwencji. Jednak idea interwencji jest dla kogoś, aby w końcu zobaczyć lub uznać, że on lub ona jest w tarapatach. Praktycznie nikt nie chce leczenia narkomanii. Dwa z głównych powodów ludzie uzyskać pomoc są, ponieważ sąd nakazał im to zrobić lub członkowie rodziny wydał ultimatum. Formalna interwencja może być jedynym sposobem na przekonanie Sama i jemu podobnych do skorzystania z pomocy, zanim sprawy przybiorą jeszcze gorszy obrót. Według National Council on Alcoholism and Drug Dependence (Krajowej Rady ds. Alkoholizmu i Uzależnienia od Narkotyków) większość udanych interwencji odbywa się pod kierunkiem profesjonalisty, np. doradcy ds. alkoholizmu i narkomanii, pracownika socjalnego, psychologa, psychiatry lub specjalisty ds. interwencji. Szczególnie ważne jest, aby pozwolić profesjonaliście przejąć stery, jeśli twój bliski ma historię poważnej choroby psychicznej lub przemocy lub niedawno mówił o samobójstwie. Stowarzyszenie Specjalistów Interwencji (Association of Intervention Specialists) może pomóc w nawiązaniu kontaktu z interwentem, podobnie jak każdy ośrodek leczenia uzależnień.

Jak to działa?

Interwencja zazwyczaj obejmuje następujące etapy:

  • Posiadanie centrum leczenia w po gotowiu - Skontaktuj się z centrum leczenia lub profesjonalnym interwentem, aby rozpocząć przygotowania. Etap planowania może trwać do dwóch tygodni, jak interwencji wywiadów członków rodziny, aby zapoznać się z uzależnionego sposobów. Przyjęcie do placówki leczniczej (w tym dbanie o szczegóły ubezpieczenia) zostanie wstępnie uzgodnione. Celem jest, aby osoba uzależniona rozpoczęła leczenie w dniu interwencji.
  • Formowanie zespołu interwencyjnego - Zespół interwencyjny składa się zazwyczaj z czterech do sześciu przyjaciół lub członków rodziny oraz interwenta, ale może nim być każdy, kogo ukochana osoba szanuje i podziwia, w tym współpracownicy, duchowni lub nauczyciele. Nie należy włączać do zespołu nikogo, kto mógłby odejść od scenariusza. Jeśli uważamy za ważne, aby taka osoba została wysłuchana, możemy poprosić ją o napisanie listu, który ktoś inny może odczytać podczas interwencji.
  • Przećwiczenie spotkania - interwenient szczegółowo omawia miejscespotkania, kto i w jakiej kolejności będzie zabierał głos i jakie dialogi będą prowadzone. Interwencjonista Jeffrey VanVonderen, którego można zobaczyć w programie "Interwencja", mówi, że najczęstszym powodem niepowodzenia interwencji jest to, że rodzina nie robi tego, co każe jej interwencjonista. "Często ktoś wyprzedza plan," VanVonderen powiedział Oprah. "Ktoś myśli, że może zrobić to na własną rękę, ponieważ ma specjalne relacje z klientem".
  • Spotkanie interwencyjne - Ważne jest, aby utrzymać interwencję w tajemnicy przed tematem. Jeśli powiesz osobie, co się dzieje, są szanse, że on lub ona wont pokazać. Na przykład, możesz powiedzieć, że dana osoba przyjdzie na obiad lub spotka się w domu przyjaciela, aby spędzić czas. Wszyscy powinni być tam przed przybyciem tej osoby. W niektórych przypadkach jednak bliscy informują osobę nadużywającą substancji o tym, że rozmawiają z terapeutą o jej problemie z piciem przed interwencją. Ta stosunkowo nowa metoda, często nazywana Modelem ARISE, pozwala uniknąć reaktywności u osób uzależnionych, którą może wywołać podejście konfrontacyjne.W obu przypadkach interwencjonista doradzi członkom zespołu, aby rozpoczynali zdania od słów "ja" lub "my", a nie "ty", np. "Jestem zdenerwowany twoim piciem i jego wpływem na rodzinę" lub "Jesteśmy tu, aby pomóc ci pokonać tę chorobę". Pamiętaj, że rozmawiasz z chorobą, a nie z osobą. Sama interwencja trwa zwykle około godziny.
  • Eskortowanie osoby uzależnionej na leczenie - Wyjaśnij szczegóły dotyczące placówki leczniczej, którą zorganizowałeś. Nie pozwól, aby osoba nadużywająca substancji mówiła, że będzie szukać leczenia "później". Interwencjonista pomoże ci przygotować się do tego, co powiesz na każdy sprzeciw.

Czy interwencje kończą się sukcesem?

"Większość ludzi się udaje" - mówi VanVonderen. W niektórych przypadkach uzależnieni odmawiają pomocy w czasie interwencji, ale wracają i proszą o nią później. Jeśli odmówią za pierwszym razem, rodziny mogą być zmuszone do zorganizowania kolejnego spotkania. Być może konieczne będzie trzecie. Ale rodziny nigdy nie powinny się poddawać. Leczenie działa, a ludzie mogą być zmotywowani do dokonania potrzebnych zmian. Kiedy przyjaciele i członkowie rodziny przyjeżdżają do miasta na wakacje, może to być najlepszy czas na interwencję. Ulubione rodzeństwo lub przyjaciel z dzieciństwa może być tym, który w końcu przekona osobę nadużywającą substancji do uzyskania pomocy. "W okresie świątecznym, od końca listopada do minionego Nowego Roku, widzimy niewiele osób rozpoczynających leczenie" - powiedział dr Powers. Uzależnienie to śmiertelna choroba. Jest śmiertelna, jeśli nie jest leczona przez większość czasu. A jeśli to nie jest wystarczający bodziec, nie wiem, co więcej powiedzieć".