Pomagając odzyskującej siły ukochanej osobie pozbyć się starych przyjaciół

Kiedy kochasz osobę uzależnioną, przechodzisz przez wiele prób i wyzwań. Kiedy on wciąż używał, prawdopodobnie zaniedbywał cię. Mógł cię wykorzystywać, a nawet okradać. Prawdopodobnie nie spałaś po nocach martwiąc się o niego. Teraz, kiedy jest na odwyku, czujesz, jakby wielki ciężar został zdjęty - ale może nadal martwisz się o niego i masz nadzieję, że nie zacznie znowu. Jednym z największych czynników sprzyjających nawrotom jest obecność starych wyzwalaczy, a dawni przyjaciele z jego życia napędzanego narkotykami mogą być głównymi wyzwalaczami. Utrzymanie trzeźwości jest jego obowiązkiem, ale możesz się do tego przyczynić, pomagając mu trzymać się z dala od szkodliwych przyjaciół, którzy nadal zażywają. Pomóż mu zerwać więzi i unikać spotykania się z ludźmi, którzy nie mają na sercu jego najlepszych interesów.

Trzeba odciąć się od starych przyjaciół

Jeśli twój ukochany przeszedł przez dobry program leczenia, prawdopodobnie nauczył się pewnych strategii przetrwania jako świeżo wytrzeźwiona osoba w świecie poza odwykiem. Jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia jest rozpoznanie, a następnie unikanie czynników wyzwalających, które mogą spowodować, że znowu zacznie używać. Wyzwalaczami mogą być emocje. Mogą to być miejsca. Często są to ludzie. Są szanse, że nadal ma przyjaciół, którzy używają i ci ludzie są niebezpieczni dla jego powrotu do zdrowia. Niektórzy uzależnieni w odzysku popełniają błąd myśląc, że są wystarczająco silni, aby nie pozwolić wyzwalacze, takie jak starych przyjaciół, aby spowodować ich nawrót. To myślenie jest jednak błędne, ponieważ ma niewiele wspólnego z siłą woli. Czynniki wyzwalające są związane ze wspomnieniami, które są na stałe zapisane w mózgu. Oparcie się chęci powrotu do nałogu w tym przypadku jest niewiarygodnie trudne.

Jak zerwać więzi

Kiedy już przekonasz ukochaną osobę, że musi pozbyć się swoich starych przyjaciół, że ryzyko nie jest tego warte i że nie zależy im na jego trzeźwości, pomóż jej wyciąć ich z życia. Zerwanie więzi z ludźmi, którzy byli ważną częścią jego życia, nie będzie łatwe. Jak to zrobi, zależy od niego i od tego, co sprawi, że poczuje się komfortowo. Jeśli czuje, że jest winien swoim starym przyjaciołom wyjaśnienie i pożegnanie, idź z nim po wsparcie. Jeśli czuje się nieswojo widząc ich w ogóle i chce iść zimny indyk, to jest w porządku też. On naprawdę nie jest im nic winien. Zachęć go do usunięcia wszystkich tych kontaktów ze swojego telefonu i innych urządzeń oraz do nieodbierania od nich telefonów.

Budowanie nowej sieci społecznej

Pozostawienie za sobą starych przyjaciół pozostawi wielką dziurę w życiu towarzyskim Twojej ukochanej osoby. Przechodzenie przez odwyk samotnie i bez systemu wsparcia nie jest najzdrowszym i najbardziej efektywnym sposobem na zachowanie trzeźwości, więc pomóż mu zbudować nową, bardziej pozytywną sieć kontaktów. Zachęcaj go do spędzania większej ilości czasu z rodziną. Może nawet będzie musiał odbudować niektóre zerwane relacje w rodzinie i teraz jest na to dobry czas. Rodzina jest wspaniała, ale będzie też potrzebował przyjaciół. Grupa wsparcia jest wspaniała, ale zwykle są one anonimowe i nie są miejscem, gdzie rozwijają się normalne przyjaźnie. Możesz poszukać grup trzeźwościowych, które są siecią ludzi spotykających się, aby pójść na kręgle, na kawę lub zaangażować się w inne przyjemne zajęcia bez narkotyków lub alkoholu. Inne miejsca, w których można poznać nowych, trzeźwych przyjaciół, to grupy kościelne lub wolontariat. Stań przy swoim ukochanym w tym czasie, pomóż mu pozbyć się toksycznych przyjaciół i wspieraj go podczas nawiązywania nowych znajomości, a pomożesz mu w utrzymaniu nowej trzeźwości.