Badanie: Uzależnieni po odwyku mają niższe ryzyko nowego uzależnienia

Istnieje nieodłączne założenie wielu, że jeśli jesteś uzależniony od jednego narkotyku, to nawet jeśli wyzdrowiejesz, prawdopodobnie przejdziesz na inny. Jest to dość przygnębiająca koncepcja dla tych, którzy walczą, aby przezwyciężyć uzależnienie, co sprawia, że ktoś myśli, że nawet jeśli ich leczenie jest skuteczne, to po prostu może stać się uzależniony od innego leku lub zachowania. Teraz nowe badania zbadały tę hipotezę i doszły do wniosku, że pokonanie uzależnienia od narkotyków faktycznie zmniejsza ryzyko pojawienia się nowego nałogu.

Czy hipoteza substytucji narkotyków jest prawdziwa?

Naukowcy wykorzystali dane pochodzące z reprezentatywnej próby ponad 34 600 dorosłych, aby ustalić, czy pokonanie jednego uzależnienia od substancji zwiększa ryzyko rozwoju nowego uzależnienia po trzech latach. Dane pochodziły z National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions, a uczestnicy byli badani w latach 2001-2002 i 2004-2005. Badani sprawdzali również, czy cechy socjodemograficzne i zaburzenia psychiatryczne pozwalają przewidzieć nowe uzależnienia. Z całej próby znaleźli 3.275 uczestników z uzależnieniem podczas pierwszego wywiadu, którzy nie wyleczyli się do drugiego spotkania i 2.741, którzy mieli uzależnienie podczas pierwszego wywiadu, ale wyleczyli się do drugiego. W czasie obserwacji około 20 procent uczestników rozwinęło nowe uzależnienie. Głównym wnioskiem z badań było to, że ci, którzy przezwyciężyli uzależnienie od narkotyków w ciągu trzech lat pomiędzy dwoma wywiadami, byli znacznie mniej narażeni na rozwój nowego uzależnienia od substancji niż ci, którzy nie przezwyciężyli swojego uzależnienia (13 procent tych, którzy wyzdrowieli vs. 27 procent tych, którzy nie wyzdrowieli). Doprowadziło to autorów do wniosku, że ryzyko rozwoju nowego uzależnienia jest zmniejszone o ponad połowę wśród tych, którzy wyzdrowieli w porównaniu do tych, którzy nie wyzdrowieli. Wiek, w którym dana osoba zaczęła używać substancji oraz obecność innego schorzenia psychiatrycznego zwiększały szanse na rozwój nowego uzależnienia.

Ponowna ocena poglądów na temat uzależnień

Starszy autor badania dr Mark Olfson komentuje: "Wyniki są zaskakujące. Są one sprzeczne z konwencjonalną wiedzą kliniczną, która głosi, że osoby, które przestały się uzależniać od jednego nałogu, są bardziej narażone na ryzyko pojawienia się nowego. Wyniki podważają stary stereotyp, że ludzie zmieniają lub zastępują nałogi, ale nigdy ich naprawdę nie pokonują." Ten alternatywny punkt widzenia jest cenny dla powracających do zdrowia uzależnionych na wiele sposobów, ale może w szczególności wpłynąć na to, jak społeczeństwo postrzega tych, którzy zmagają się z uzależnieniem. Zamiast upierać się przy założeniu, że wyleczeni narkomani są o krok od powrotu na stare tory, ludzie mogą zacząć rozumieć, jak ciężka jest praca włożona w osiągnięcie trzeźwości i jak te lekcje naprawdę trwają.

Oferowanie dalszej nadziei dla ludzi w leczeniu uzależnień

Największą korzyścią płynącą z tego odkrycia dla osób leczących się z uzależnień jest to, że dostarcza ono solidnego powodu, aby mieć nadzieję na wynik starań o odzyskanie czystości. Olaya Garcia-Rodriguez, profesor na wydziale psychologii Uniwersytetu w Oviedo w Hiszpanii (która nie brała udziału w badaniu), zaproponowała wyjaśnienie wyników: "Aby osiągnąć remisję, większość osób musi wprowadzić zmiany w swoim stylu życia i nauczyć się strategii unikania używania substancji, które ostatecznie uchronią przed pojawieniem się nowych uzależnień". To jest kluczowa wiadomość na wynos: umiejętności i strategie, których uczysz się na odwyku, pozostają z tobą i dają ci siłę po zakończeniu leczenia, a ciągłe wdrażanie tych umiejętności jest tym, co powstrzymuje byłych uzależnionych od rozwoju nowych uzależnień. Zmiany w stylu życia, które wprowadzasz i zrozumienie siebie, które zdobywasz, chronią cię przed napotkaniem tych samych problemów w przyszłości. Olfson wyraża podobne odczucia, ale z pewną dozą realizmu. "Chociaż niemądrze byłoby zakładać, że osoby, które rzuciły jeden narkotyk, nie mają ryzyka uzależnienia się od innego, nowe wyniki powinny dodać otuchy osobom, którym udało się pokonać uzależnienie". Oczywiście, możliwe jest, że po odwyku rozwiniesz nowe uzależnienie (tak jak zrobiło to 13 procent osób biorących udział w badaniu), ale mimo to badania oferują silne przesłanie nadziei. Jeśli przejdziesz przez odzyskiwanie i pokonać uzależnienie, wszystko, co musisz zrobić, to pamiętać i wdrożyć lekcje, których się nauczyłeś i jesteś znacznie mniej prawdopodobne, aby znaleźć się przełączając się do innej substancji kilka lat w dół linii.