Dom na wakacje

Porady, które pomogą komuś w odwyku lepiej przetrwać Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra

Jak zauważono w ostatnich blogach, święta są na ogół trudne dla kogoś, kto leczy się z uzależnienia od alkoholu lub narkotyków. Istnieją jednak pewne wypróbowane i prawdziwe wskazówki, które bliscy mogą zastosować, aby upewnić się, że Święta Bożego Narodzenia i Sylwester są bardziej częścią świętowania niż trwogi. Strona internetowa drugaddictiontreatment.com oferuje listę skutecznych ruchów wyprzedzających, które każdy może wykonać, aby pomóc komuś w odwyku o tej porze roku. Oto kilka najważniejszych z nich:

- Rozchmurz się

Po pierwsze, ważne jest, aby przyjąć bardziej pogodne spojrzenie na cały okres świąteczny. Nie musi to być aż tak stresujące, jeśli poświęcisz trochę czasu na przeanalizowanie wszystkich rodzajów wymagań i działań, które mają tendencję do zwiększania stresu i napięcia w domu - a następnie pozbycie się niektórych z nich, przynajmniej tymczasowo.

- Pomoc z technikami zarządzania stresem

Próbuje angażować w stres-redukujący aktywność tak jak spacer, wędrówka, joga, głębokie oddychanie ćwiczenia i medytacja. Odpowiednia ilość odpoczynku również znajduje się wysoko na liście zalecanych strategii pomagających radzić sobie ze stresem o tej porze roku.

- Zrozum chorobę uzależnienia

Kiedy w czasie świąt wszyscy jesteście w zamieszaniu związanym z kupowaniem prezentów, przycinaniem drzewek lub innymi aspektami tego uroczystego okresu w roku, warto pamiętać, że wasza ukochana osoba na odwyku cierpi na chorobę uzależnienia. Wszystkie reklamy alkoholu w telewizji, w gazetach, na billboardach to jak machanie czerwoną peleryną przed bykiem. To prosty przykład przyczyny i skutku, którego skutkiem jest w wielu przypadkach uleganie przemożnej chęci sięgnięcia po alkohol.

- A co z nieimprezowaniem?

Oto prosty pomysł: Bądź bardzo selektywny, jeśli chodzi o liczbę i rodzaje imprez lub zaproszeń na imprezy, które akceptujesz.

- Opracuj plan

Jeśli musisz wziąć udział w imprezie, pomóż bliskiej osobie, ćwicząc lub odgrywając scenki, co może powiedzieć, gdy ktoś zaproponuje jej drinka. Dzięki temu nie będziesz musiał się obawiać, że zostaniesz zaskoczony na przyjęciu lub imprezie i nie będziesz miał pojęcia, co powiedzieć lub zrobić poza wyciągnięciem ręki i wzięciem szklanki z alkoholem.

- Skorzystaj z dostępnego wsparcia

Chodzenie na spotkania, rozmawianie ze sponsorami i korzystanie ze społeczności wsparcia dostępnego dla osób w trakcie odwyku to jedne z najmądrzejszych rzeczy, jakie twoja ukochana osoba może zrobić w tym czasie. Uczęszczając na spotkania Al-Anon lub Nar-Anon sam możesz pokazać swoje wsparcie dla ukochanej osoby, jak również uzyskać wsparcie, którego sam potrzebujesz.