Z patelni w ogień

Poczucie winy i pokusa stanowią groźnego przeciwnika w walce z uzależnieniem

Jest taka stara reklama telewizyjna z 1987 roku, która zawiera tylko 14 słów - ale jeśli ją widziałeś, to prawie na pewno ją pamiętasz. "OK, ostatni raz" - mówi głos zza obrazu masła skwierczącego na patelni. "To są narkotyki." Następnie jajko zostaje rozbite i spada na szczyt masła i zaczyna się natychmiast smażyć. "To jest twój mózg na prochach", mówi głos. "Jakieś pytania?" Ta głęboka reklama publiczna prawdopodobnie miała wpływ na czyjś proces podejmowania decyzji po jej emisji, być może na sporą liczbę osób - z pewnością o to chodziło. Bez wątpienia wywarła ona wrażenie na Stephenie Deweyu, którego praca w Feinstein Institute for Medical Research zainspirowała stronę internetową poświęconą właśnie tematowi reklamy telewizyjnej.

W rzeczywistości strona nazywa się thisisyourbrainondrugs.org i dotyczy badań, które Dewey i inni prowadzą w celu ustalenia, jak zażywanie narkotyków wpływa na mózg. W jednym z blogów witryny, thisisyourbrainondrugs.org dzieli się historią, która również pojawiła się na stopaddiction.com, opisując, jak działa mózg osoby uzależnionej i jak trudnym zadaniem jest przekwalifikowanie go, gdy zboczy ze zdrowego kursu. W artykule zauważono, że poczucie winy jest głównym elementem cyklu życia uzależnienia.

Gdy ludzie uzależniają się od alkoholu lub narkotyków, zaczynają robić i mówić rzeczy, o których wiedzą, że w głębi duszy nie są właściwe, ale tracą zdolność do kontrolowania siebie. Zażywają narkotyki, kłamią na temat zażywania narkotyków, a nawet kradną, aby wesprzeć dalsze zażywanie narkotyków. Na każdym kroku, uzależniony gromadzi wspomnienia o każdym z tych negatywnych incydentów i poczucie winy rośnie.

To błędne koło jest szczególnie rozpowszechnione w miejscach, gdzie uzależniony ma kontakt z byłymi bliskimi przyjaciółmi i członkami rodziny. Spust" do destrukcyjnych zachowań może być tak prosty, jak tradycyjny zjazd. Kiedy rodziny i przyjaciele spotykają się razem, osoby uzależnione mogą być narażone na pokusę, aby się wycofać lub powrócić do nałogu - napoje można znaleźć niemal wszędzie. Kiedy uzależnieni ulegają pokusie, często odczuwają też ogromne poczucie winy, wiedząc o swoich występkach, a także mając świadomość, że ci, z którymi byli najbliżej, byliby bardzo rozczarowani, gdyby dowiedzieli się, co się stało. Niestety, często wycofują się i często podsycają ogień uzależnienia, ponieważ negatywne emocje i poczucie winy przejawiają się w większym spożyciu alkoholu lub narkotyków bezpośrednio po czasie spędzonym z rodziną.