Nawrotom narkotykowym naprawdę można zapobiegać

Szacuje się, że od 40 do 60% osób z uzależnieniem powraca do nałogu, ale autor i klinicysta Shawn Leadem, LCSW, CSAT, CMAT, ma przesłanie nadziei: "Nawrót nie musi być częścią twojej historii". Wraz ze swoim ojcem i współautorem, Johnem Leadem, LCSW, CSAT-S, CMAT, Shawn zebrał spostrzeżenia, mądrość z praktyki, anegdoty i praktyczne narzędzia do stworzenia spersonalizowanego planu zapobiegania nawrotom w ich książce "An Ounce of Prevention: A Course in Relapse Prevention". "Nie ma osądu, kiedy nawrót jest wybierany jako alternatywa dla przeżywania dyskomfortu", mówi Shawn. "Ale ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie wystarczy 'wsiąść z powrotem na konia'. Nawrót nie jest jak upadek z konia, czy jak to starsi w branży leczenia uzależnień nazywają "wagonem z wodą". Zazwyczaj to jeździec, a nie koń jest problemem. Problem tkwi w sposobie, w jaki jeździłeś na koniu lub wspierałeś swoją trzeźwość." Perspektywa Leademsów jest kontrowersyjna w niektórych społecznościach zajmujących się zdrowieniem i profesjonalistami. Chociaż popierają oni każdy plan, który zmniejszy bolesne konsekwencje uzależnienia, nie są redukcjonistami szkód. Co więcej, wierzą, że powrót do nałogu nie jest niczym innym jak rozlaniem mleka i że jest wiele powodów do płaczu. Zamiast zapewniać ludzi, że nawrót jest normalną częścią procesu zdrowienia z uzależnienia, Shawn mówi: "Nawrotom można całkowicie zapobiec. To nie jest część procesu zdrowienia, to część aktywnej choroby". Ta filozofia jest informowana przez dekady osobistych i zawodowych doświadczeń zebranych przez Shawna i jego ojca. "Mam głębokie przywiązanie do osób uzależnionych i ich bliskich, a także tych głęboko dotkniętych traumą" - mówi Shawn. Jako niemowlę, Shawn miał zagrażającą życiu wrodzoną wadę serca, która wymagała inwazyjnej interwencji medycznej, co spowodowało traumę. "Później czułem się pogwałcony i wściekły, nie rozumiejąc dlaczego" - wspomina. "Odepchnąłem od siebie ludzi, którzy mogliby pomóc mi się wyleczyć, a strach i ból stały się jeszcze większe". Shawn odkrył swój narkotyk z wyboru, który na początku łagodził ból, a potem przestał działać. Dopiero gdy w wieku 20 lat ustabilizował się emocjonalnie, mógł zacząć pracować nad traumą z wczesnego okresu życia i wypracować zdrowsze narzędzia radzenia sobie z nią. W wieku 20 lat Shawn "był już na zbyt wielu pogrzebach" w swoim systemie rodzinnym z powodu różnych form uzależnienia. Jego ojciec, John, spędził 40 lat obserwując ludzi przychodzących i odchodzących w 12-stopniowych wspólnotach i zaczął rozpoznawać wzorce w uczuciach i wydarzeniach prowadzących do nawrotu narkotyków. Oto dwa z głównych odkryć Leademsa na temat nawrotu uzależnienia od narkotyków:

#1 Nawrót jest procesem, a nie wydarzeniem.

W książce "Uncja prewencji" Leademsowie oferują lekcje terapeutyczne, dzięki którym osoby uzależnione mogą "zobaczyć nadchodzący nawrót" i podjąć działania, by go powstrzymać. Badają anatomię procesu nawrotu uzależnienia od narkotyków i kwestie, które sprawiają, że ludzie są podatni na nawrót. Opisują następujące fazy nawrotu uzależnienia od narkotyków:

  • Niewygodne uczucia - Ludzie powracają do nałogu z jednego powodu: aby zmienić sposób, w jaki się czują. Uzależnieni wracają do swojego narkotyku z wyboru, ponieważ postanowili nie zajmować się niewygodnymi uczuciami, takimi jak gniew, strach, miłość i uczucie, w sposób wystarczający lub zdrowy.
  • Podróż w czasie - Jest to fizyczne, emocjonalne i intelektualne zjawisko, które może wystąpić, gdy ktoś napotyka emocjonalny stresor, który jest wzmocniony przez poprzednie doświadczenia życiowe.
  • Fragmentacja - Fragmentacja to proces, w którym sposób, w jaki myślimy, czujemy, mówimy i działamy nie pasuje do siebie. Podczas tej fazy nawrotu osoba będzie przedstawiać zniekształcony obraz tego, kim jest i co próbuje przekazać, co może zwiększyć ryzyko nawrotu uzależnienia.
  • Gromadzenie usprawiedliwień - osoba uzależniona obwinia innych ludzi i sytuacje, próbując sprawić, by powrót do nałogu był w porządku. Ponieważ konflikt jest głównie wewnętrzny, faza ta często pozostaje niezauważona przez innych.
  • Eliminowanie świadków - osoba uzależniona nie chce przyjąć do wiadomości, że jest w niebezpieczeństwie, więc odpycha od siebie innych. Wkład i troska innych ludzi przypominają jej, dokąd prowadzi proces nawrotu.
  • Suchy pijak - Zjawisko to występuje wtedy, gdy ktoś przestał używać alkoholu lub innych narkotyków, ale nadal myśli i działa w ten sam sposób, co w czasie aktywnego uzależnienia. Nawrót jest prawdopodobny, jeśli osoba ta nie zajmie się problemami, które doprowadziły do nadużywania substancji.
  • Nawrót - osoba uzależniona podjęła decyzję o powrocie do swojego narkotyku (narkotyków) z wyboru.

Każda faza nawrotu narkotykowego ma objawy poznawcze, emocjonalne, duchowe i behawioralne. "Każda osoba jest wyjątkowa i takie też są objawy nawrotu" - mówi Shawn. "Naszym celem jest poprowadzenie ludzi przez serię zadań, aby wiedzieli, jak wygląda ich indywidualny proces nawrotu".

#2 Nawrót narkotyków może być zidentyfikowany i zapobiegany.

"Ponieważ nawrót jest procesem, ludzie mogą znaleźć sposoby radzenia sobie z dyskomfortem przed powrotem do ich narkotyku z wyboru", mówi Shawn. W swojej książce Leadems wymieniają ponad 70 symptomów nawrotu uzależnienia od narkotyków wraz z odpowiednimi interwencjami, które mają na celu opanowanie tych symptomów. Następnie czytelnicy identyfikują przeszkody, które stanęły im na drodze do wyeliminowania objawów. Na przykład, w fazie "eliminowania świadków", jednym z objawów Shawna było odcięcie się od ludzi, którzy podnosili jego poziom świadomości wewnętrznej poprzez używanie sarkazmu. "Używałem sarkazmu jako bufora" - wspomina. "Ludzie wycofywali się ode mnie, więc mogłem uniknąć zbliżenia się bez całkowitego spalenia mostu". Przeszkodą, z którą się zetknął, jest strach, że jeśli spuści gardę, ludzie zaczną go źle traktować, tak jak to robili, gdy dorastał. Doświadczenia takie jak te nauczyły Shawna, że pokonywanie przeszkód jest niezwykle ważne, aby ludzie mogli skutecznie radzić sobie z objawami nawrotu. Ponieważ ryzyko nawrotu jest najwyższe w ciągu pierwszych 90 dni trzeźwości, Leadems prowadzą ludzi do przewidywania 90 dni w przyszłość i opracowywania konkretnych planów dotyczących tego, jak poradzą sobie z niewygodnymi ludźmi, sytuacjami, wydarzeniami i uczuciami, których doświadczą. "Jeśli zbliża się rocznica śmierci twojego ojca, a ty nigdy nie przeżyłeś jej na trzeźwo," mówi Shawn, "ważne jest, aby mieć plan oparty na wszystkim, czego dowiedziałeś się o swoich szczególnych objawach, aby uniknąć uciekania się do narkotyku z wyboru." Najtrudniejszą częścią tworzenia planu zapobiegania nawrotom jest zorientowanie się, jakich interwencji użyć dla każdego symptomu. "Ludzie często mówią 'po prostu zrób następną właściwą rzecz', ale trudno jest wiedzieć, co jest następną właściwą rzeczą" - mówi Shawn. "Potrafię rozpoznać sarkazm, ale to nie mówi mi, jak przestać go robić". Leadems zapewniają menu interwencji, które ludzie mogą wypróbować, dopóki nie zorientują się, co działa dla nich najlepiej. Prowadzą też ludzi do znalezienia nowych interwencji, które są dla nich wyjątkowe, aby mogli radzić sobie ze stresem po upływie pierwszych 90 dni.

Wskazówki dla rodzin dotyczące zapobiegania nawrotom

Shawn porównuje uzależnienie do trzęsienia ziemi. "Jeśli znajdujesz się w zasięgu rażenia, zostaniesz nim głęboko dotknięty" - mówi. "Nawrót boli każdego, kto jest w epicentrum". The Leadems, uznając ból serca i cierpienie, jakiego doświadczają rodziny osób uzależnionych, radzą bliskim, aby: Bądź częścią planu. Wiele osób korzysta z "An Ounce of Prevention" ze swoim sponsorem, zespołem terapeutycznym lub samodzielnie, ale skuteczne może być również przepracowanie go ze współmałżonkiem lub ukochaną osobą. "Nie promujemy tego, że ukochany lub współmałżonek powinien przyjąć rolę opiekuna lub źródła autorytetu. Ale mogą oni razem przejść przez kurs i zrozumieć ukończony plan zapobiegania nawrotom, tak aby wiedzieli, kiedy ich ukochany zmierza ku kłopotom, zanim jeszcze partner to zauważy" - mówi Shawn. "Jeśli osoba uzależniona jest szczera i zaangażowana i wpuści cię do środka, zobaczysz nawrót z odległości mili dzięki pracy jako zespół". Ulecz swoje rany. "W połowie lub pod koniec lat 70. XX wieku termin współuzależnienie wszedł w modę" - wyjaśnia Shawn. "Termin ten sugeruje, że członkowie rodziny są w jakiś sposób odpowiedzialni za, lub tak samo uzależnieni jak, ich uzależniona ukochana osoba. My widzimy to inaczej. Niezdrowy strach i bezsilność, których doświadczają bliscy, jest formą traumy - są oni zranieni zarówno na duże, jak i małe sposoby." Zamiast czuć się winnym, bliscy potrzebują własnego procesu zdrowienia, który uwzględnia przeżytą traumę i pomaga im zająć się ich własnymi niezdrowymi strategiami radzenia sobie. Dla wielu ludzi, podejście Leadems do zapobiegania nawrotom jest uwalniające. Nawrotom można całkowicie zapobiec i istnieje mapa drogowa, która Cię przez nie poprowadzi. Mając plan na miejscu, możesz rozpocząć swój powrót do zdrowia z nadzieją i zdrową wiarą w siebie.