Jak Crossfit może pomóc w leczeniu uzależnień

Kiedy poddajesz się leczeniu odwykowemu i rozpoczynasz swoją drogę do wyzdrowienia, łatwo jest stać się przytłoczonym. Każdy dzień w stacjonarnym ośrodku odwykowym jest wypełniony sesjami indywidualnego doradztwa i terapii grupowej, wraz z alternatywnymi metodami lub sesjami terapii doświadczalnej - wszystkie skupiają się na celu pomocy w pokonaniu uzależnienia i pokonaniu osobistych przeszkód na drodze do trzeźwości. Takie skoncentrowanie się może być bardzo skuteczne, ale może też pochłaniać całą uwagę. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby istniał taki aspekt programu leczenia, który pozwoliłby ci zapomnieć o uzależnieniu na kilka minut i skupić się na czymś innym? Wejdź ... trening CrossFit. W ostatnich latach, społeczności zajmujące się leczeniem uzależnień i odzyskiwaniem zdrowia zaczęły włączać trening CrossFit do programów leczenia uzależnień, jako sposób na podzielenie uwagi klienta pomiędzy dwa zestawy celów, które są wzajemnie korzystne: trzeźwienie i wysportowanie.

Jak CrossFit i leczenie uzależnień współpracują ze sobą

Leczenie uzależnień nie jest łatwe - nie ma w tym nic dziwnego. Podobnie jest z CrossFitem. Obie dyscypliny stawiają przed człowiekiem wyzwanie, aby wyjść poza swoją strefę komfortu i osiągnąć swoje cele. Jak się okazuje, są one idealnymi partnerami do osiągnięcia sukcesu w obu dziedzinach. "Odkryłam dla siebie i moich klientów, że fizyczne wyzwania CrossFit wspierają emocjonalne i psychologiczne wyzwania związane z wychodzeniem z uzależnienia," mówi Tiffany Deer, zwolenniczka powrotu do zdrowia i trener CrossFit w The Right Step w Wimberly, Texas. "Używanie CrossFit jako dyscypliny uzupełniającej w procesie wychodzenia z uzależnienia działa dobrze, ponieważ wymaga skupienia i zapewnia pozytywne odwrócenie uwagi od rygorów programu leczenia uzależnień". Deer wyjaśnia, że jest tam, aby zmotywować klientów do osiągnięcia ich celów fitness, a także wspierać ich w ich zdrowieniu z dużą ilością zachęty. "Poprzez trening fizyczny uczą się, jak być wojownikiem i nie poddawać się, co jest potężnym przesłaniem, które przenosi się na bardziej emocjonalne lub psychologiczne aspekty ich programu leczenia" - mówi. Deer odkrywa, że dla wielu osób w The Right Step, CrossFit i osobiste cele, które wyznaczają sobie w ramach programu treningowego, dają im namacalne poczucie osiągnięcia, które napędza ich do działania. "Dla kogoś, kto właśnie miał trudną sesję doradczą, ulgą może być przyjście do Crossfitu, poćwiczenie z grupą i pozbycie się stresu" - mówi Deer. "To satysfakcjonujące widzieć, że gdy ludzie przepychają się przez fizyczne wyzwania CrossFitu, nie tylko odczuwają mniejszy stres, ale zaczynają czuć się silniejsi i bardziej uprawnieni do przyjmowania przeciwności i osiągania rzeczy, o których nie myśleli, że są możliwe. Uczą się przeć przez rzeczy".

Co to jest CrossFit?

CrossFit to trening o wysokiej intensywności zaprojektowany w celu poprawy kondycji i zdrowia. Zawiera elementy kilku różnych rodzajów ćwiczeń - gimnastyki, podnoszenia ciężarów, wiosłowania i biegania - i obejmuje wykonywanie serii stale zmieniających się ruchów funkcjonalnych z dość wysoką intensywnością. CrossFit może przynieść dramatyczne rezultaty fizyczne dość szybko, ponieważ wymaga maksymalizacji ilości pracy wykonywanej w krótkim czasie. Trener CrossFit rejestruje postępy każdego uczestnika w osiąganiu jego indywidualnych celów kondycyjnych w miarę postępów w programie. Chociaż postępy są rejestrowane, sesje CrossFit mają być motywujące, a nie konkurencyjne. Ogólnym celem jest pomoc ludziom w budowaniu poczucia zarówno indywidualnej siły, jak i poczucia wspólnoty z innymi uczestnikami, gdy dążą do osiągnięcia wyników. "Program CrossFit jest świetnym uzupełnieniem powrotu do zdrowia, ponieważ przygotowuje uczestników do podejmowania nowych wyzwań fizycznych" - mówi Deer. "Program jest zawsze zróżnicowany, zawsze się zmienia - a to oznacza, że muszą być gotowi na nieznane. To pięknie przenosi się na to, co jest potrzebne do udanego powrotu do zdrowia." Chociaż CrossFit jest wymagający, jest odpowiedni dla różnych poziomów sprawności. Obciążenie i intensywność jest skalowana do każdej osoby, więc każdy może cieszyć się programem i postępować poprzez osiągalne cele. "Nawet ja na początku miałem obawy przed CrossFitem, ale odkryłem, że im więcej go robiłem, tym bardziej się w nim zakochiwałem" - mówi Deer. "Teraz uwielbiam patrzeć, jak każdy może wykorzystać CrossFit, aby zrównoważyć swoje ciało, umysł i ducha, a także wyznaczyć mierzalne i trwałe cele, co jest tak ważne we wczesnym okresie odwyku od uzależnień".