Obalanie mitów o alkoholu: Wyzdrowienie to coś więcej niż trzeźwienie

Jeśli poprosisz przeciętnego człowieka, aby powiedział, co wie o alkoholizmie, są szanse, że wierzy w co najmniej kilka rzeczy, które są fałszywe. Istnieje wiele mitów dotyczących alkoholizmu, a niektóre z nich powodują, że ludzie unikają uzyskania potrzebnej im pomocy. Oto kilka najczęstszych mitów na temat alkoholików i alkoholizmu:

Mit: Alkoholik jest włóczęgą.

Jest to prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony mit, który jest daleki od prawdy. Są alkoholicy wszystkich ras, w każdym wieku, z każdej klasy społecznej i obu płci. Wielu alkoholików nadal wykonuje odpowiedzialne zawody, takie jak nauczyciele, ministrowie, prawnicy, a nawet lekarze. Banda włóczęgów to bardzo mały procent ludzi cierpiących na alkoholizm.

Mit: Ludzie, którzy piją za dużo, mogliby przestać lub ograniczyć picie, gdyby naprawdę chcieli.

Jeśli dana osoba jest alkoholikiem, jest fizycznie i psychicznie uzależniona od alkoholu. Przekroczyła granicę i nie jest już w stanie przestać pić ani kontrolować ilości spożywanego alkoholu.

Mit: Alkoholicy nie dbają o to, kogo krzywdzą.

Wielu alkoholików zdaje sobie sprawę z tego, że ich zachowanie rani ich bliskich, ale nie są w stanie tego kontrolować. Chcieć przestać pić i przestać ranić tych, których kochają, a móc przestać, to dwie różne rzeczy.

Mit: Osoba, która pije tylko piwo, nie jest alkoholikiem.

Wiele osób uważa, że aby być alkoholikiem, trzeba spożywać mocne trunki. Nie jest to prawdą. Alkoholizm zależy od tego, co alkohol robi z tobą, niezależnie od tego, co pijesz i w jakich ilościach. Alkoholikiem można być nawet wtedy, gdy pije się tylko piwo lub wino.

Mit: Osoba, która nie pije codziennie, nie jest alkoholikiem.

Alkoholizm wpływa na ludzi na wiele sposobów. Podczas gdy niektórzy alkoholicy piją codziennie, inni piją tylko w weekendy lub piją sporadycznie. Codzienne picie nie jest warunkiem uznania za alkoholika.

Mit: Alkoholik nie może wyzdrowieć, jeśli nie sięgnie dna.

Problem z tym stwierdzeniem polega na tym, że ludzie, którzy je słyszą, wierzą, że nie muszą rzucać picia, jeśli ich rodzina jest nadal nienaruszona, nadal mają pracę i nie rozwinęły się u nich żadne poważne problemy zdrowotne. Im więcej piją, tym więcej problemów się pojawia. Nie trzeba czekać, aż straci się wszystko, by poprosić o pomoc.

Mit: Kiedy alkoholicy przestają pić, ich problemy się kończą.

Wiele osób uważa, że alkoholik musi po prostu przestać pić. Jednak w większości przypadków nadużywanie alkoholu jest oznaką głębszych problemów. Wyzdrowienie z alkoholizmu wymaga znacznie więcej niż tylko zaprzestania picia. Polega na nauczeniu się nowych umiejętności radzenia sobie i zupełnie nowego podejścia do życia. Może to zająć trochę czasu. Problemy, które doprowadziły alkoholika do nadużywania alkoholu, prawdopodobnie nadal istnieją, a on sam musi nauczyć się radzić sobie z podobnymi problemami bez picia.

Mit: Jeśli nie będziesz pił, nie będziesz pasował do otoczenia i będziesz prowadził nudne życie.

Alkohol jest tak społecznie akceptowany, że jeśli masz z nim problem, możesz myśleć, że rezygnacja z picia oznacza, że już nigdy nie będziesz pasował do otoczenia. Chociaż możesz zdecydować się na unikanie spotkań towarzyskich z ludźmi, których życie wydaje się kręcić wokół alkoholu, jest wiele przyjemnych rzeczy, które będziesz mógł robić na trzeźwo i przekonasz się, że życie jest dalekie od nudy.

Mit: Bycie alkoholikiem nie jest takie złe.

Nawet jeśli w głębi duszy wiesz, że jesteś alkoholikiem, możesz niechętnie rezygnować z picia, ponieważ uważasz, że bycie alkoholikiem nie jest takie złe. Używasz substancji chemicznej, która jest społecznie akceptowana i legalna, i możesz wierzyć, że nie krzywdzisz nikogo poza sobą. Ale ciężkie picie może prowadzić do niszczących konsekwencji. Może zniszczyć twoje związki, pracę i zdrowie, a także doprowadzić do przerażających konsekwencji, których nie da się cofnąć. Przebrnięcie przez te mity i uznanie, że możesz mieć problem z alkoholem, jest pierwszym krokiem w kierunku wyzdrowienia. Porozmawiaj z lekarzem lub doradcą. Alkohol nie musi nadal rujnować twojego życia.