NIH finansuje badania nad wykorzystaniem mediów społecznościowych do walki z nadużywaniem substancji psychoaktywnych

Związek między mediami społecznościowymi a uzależnieniem jest skomplikowany. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że korzystanie z mediów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter, samo w sobie może być uzależniające. Badania wykazały również, że nastolatki są bardziej skłonne do picia lub palenia, jeśli widzą zdjęcia swoich znajomych z Facebooka używających substancji. Jednak niektórzy badacze uważają, że media społecznościowe mogą być również potężnym narzędziem do poprawy profilaktyki i leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji. Niedawno National Institutes of Health (NIH) przyznał 11 milionów dolarów różnym naukowcom badającym sposoby wykorzystania mediów społecznościowych do rozpowszechniania informacji i pomagania ekspertom w zrozumieniu dominujących postaw i trendów związanych z nadużywaniem substancji. Jedenaście zespołów badawczych otrzymało od NIH granty na prowadzenie badań w tej dziedzinie. Wśród nagrodzonych znalazły się zespoły badawcze z UCLA, University of North Carolina at Charlotte, Virginia Tech, Washington University, Wright State University, University of Colorado Boulder, American Legacy Foundation oraz Research Triangle Institute.

Badania będą dotyczyły interwencji, leczenia, trendów

Badania te będą dotyczyły wielu obszarów związanych z mediami społecznościowymi i nadużywaniem substancji. Badania obejmą takie tematy, jak wykorzystanie internetowych sieci społecznościowych do wspomagania rzucania palenia, wykorzystanie Facebooka do rekrutacji rodziców w celu zapobiegania zażywaniu narkotyków przez nastolatków oraz analiza wpływu różnych poziomów zaangażowania w media społecznościowe na spożywanie alkoholu i zażywanie marihuany przez nastolatków. Jedno z dwóch badań UCLA, które otrzymają grant, będzie badać sposoby wykorzystania mediów społecznościowych jako platformy dla tanich interwencji, które zmniejszą nadużywanie leków na receptę wśród pacjentów cierpiących na przewlekły ból. Nadużywanie leków na receptę osiągnęło w Stanach Zjednoczonych rozmiary epidemii i jest uważane za jeden z największych kryzysów w opiece zdrowotnej w USA. Zespół UNC Charlotte, kierowany przez profesora informatyki dr Yong Ge, planuje wykorzystać analizę mediów społecznościowych do zbierania danych o wzorcach nadużywania substancji. Metoda ta jest formą eksploracji danych - podzbiorem informatyki, który identyfikuje wzorce z dużych zbiorów danych. W tym przypadku badacze będą korzystać z eksploracji danych i zdrowej znajomości slangu związanego z używkami, aby znaleźć tweety na temat używania substancji wśród około 500 milionów tweetów wysyłanych każdego dnia. Technika ta jest alternatywą dla tradycyjnej metody zbierania informacji o trendach w używaniu substancji poprzez odpowiedzi na ankiety. Badania Virginia Tech, prowadzone przez profesora psychiatrii i medycyny behawioralnej, dr Warrena K. Bickela z Carilion School of Medicine, mają na celu zbadanie sposobów skuteczniejszego leczenia uzależnień poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych. Zespół ma nadzieję odkryć, czy media społecznościowe mogą być wykorzystywane jako punkt wejścia do leczenia uzależnień, a także czy media społecznościowe mogą być skutecznym narzędziem wspierania ludzi w procesie zdrowienia.

Identyfikacja mitów, szerzenie prawdy

Na platformach mediów społecznościowych dostępna jest ogromna ilość informacji publicznych, a także bezprecedensowe dane dotyczące wszelkich trendów, od długoterminowych po bardzo krótkoterminowe. NIH ma nadzieję wykorzystać te informacje, aby lepiej zrozumieć obecne postawy i przekonania nastolatków i młodych dorosłych na temat używania substancji. Po uzyskaniu lepszego zrozumienia mitów, postaw i najnowszych trendów dotyczących młodych ludzi i nadużywania substancji, NIH i jego podagencje, National Institute on Drug Abuse (NIDA) i National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA), mają nadzieję wykorzystać media społecznościowe jako środek do obalania mitów i rozpowszechniania dokładnych informacji na temat nadużywania substancji.