Powitanie nastolatka w domu po odwyku

Wysłanie nastolatka na odwyk stacjonarny jest rzeczą, która łamie serce rodzicom, ale jest to najlepszy sposób, aby pomóc jej wyleczyć się z uzależnienia. Kiedy już przejdzie przez program leczenia, wykonała ciężką pracę, ale nie całą pracę potrzebną do zachowania trzeźwości w dłuższej perspektywie. Będzie potrzebowała twojej miłości i wsparcia, a także pewnych praktycznych wskazówek. Zanim powitasz nastolatka w domu po odwyku, upewnij się, że masz już gotowy plan.

Stwórz bezpieczną strefę

Powrót do domu po odwyku może być przytłaczający, zwłaszcza dla nastolatka. Nastolatek prawdopodobnie czuje się winny lub zawstydzony z powodu kłopotów, jakie sprawił rodzinie. Może być zakłopotana, niepewna swojej przyszłości, niespokojna, zestresowana i zdenerwowana z powodu powrotu do nałogu. Upewnij się, że ma w domu miejsce, które jest tylko jej. Powinno to być miejsce, które jest przytulne i zachęcające i do którego może się wycofać, kiedy czuje się przytłoczona lub nie na miejscu. Zaopatrz ten pokój lub obszar w jej ulubione przekąski i książki, telewizor i wszystko inne, co wiesz, że uwielbia.

Ustal zasady i konsekwencje

Powrót do domu z odwyku jest dla nastolatka nie tylko nieprzyjemny. Może on być denerwujący, uciążliwy i kłopotliwy dla całej rodziny. Jak poradzić sobie z nowo wytrzeźwiałym nastolatkiem, który wcześniej nie panował nad sobą? Niezależnie od tego, co wydarzyło się w przeszłości, teraz jest czas na ustalenie granic i zasad. Niech będą one sprawiedliwe, ale w razie potrzeby surowe. Wcześniej nadużyła twojego zaufania, co oznacza, że teraz może potrzebować bardziej rygorystycznych wytycznych. Wyjaśnij jej, że nie chcesz być niemiły, ale musi odzyskać Twoje zaufanie.

Znajdź grupę wsparcia dla nastolatków

Kontynuacja leczenia po odwyku jest ważna dla osób uzależnionych w każdym wieku. Nawrót choroby jest bardziej prawdopodobny, gdy leczenie zostaje przerwane. Świetnym sposobem dla nastolatków na kontynuowanie leczenia jest dołączenie do grupy wsparcia. Wsparcie jest kluczowe dla zachowania trzeźwości, a wsparcie rodziny jest tylko jednym z elementów układanki. Posiadanie wsparcia rówieśników i innych uzależnionych, którzy wracają do zdrowia, robi wielką różnicę dla nastolatków walczących z pragnieniami i presją rówieśników.

Terapia rodzinna

Zaangażowanie całej rodziny w kontynuowanie leczenia to także skuteczny sposób, aby pomóc nastolatce w powrocie do zdrowia i okazać wsparcie dla jej wysiłków. Uzależnienie nazywane jest chorobą rodzinną, ponieważ cała rodzina jest nim dotknięta, a także może się do niego przyczynić. Zachęć wszystkich do uczestniczenia w sesjach terapii rodzinnej, przynajmniej półregularnie. Zmierz się z uzależnieniem nastolatki i jej powrotem do zdrowia jako rodzina, a będzie ona miała dodatkowe wsparcie, którego potrzebuje, aby pozostać trzeźwa i rozwijać się na odwyku.

Wspólne zajęcia

Wsparcie rodziny, tworzenie więzi i bycie razem są ważne, ale nie zawsze muszą być tak poważne jak terapia. Aby wzmocnić więzi i wesprzeć nastolatka w procesie zdrowienia, róbcie wspólnie z rodziną ciekawe rzeczy. Wybierajcie się na wakacje lub jednodniowe wycieczki. Wybierzcie się do wesołego miasteczka lub na spacer po parku. Zorganizuj rodzinny wieczór gier lub pójdź na pizzę. Te zajęcia nie muszą być drogie ani czasochłonne. Po prostu spędzaj czas razem, jako rodzina, ale także jeden na jednego. Nawiązuj otwarte, oparte na zaufaniu relacje, aby nastolatek wiedział, że może przyjść do Ciebie z problemami lub zmartwieniami. Przygotuj się na powrót nastolatka z odwyku, przygotowując dom i rodzinę do nowego życia. Każdy członek rodziny powinien być gotowy na zmiany i powitać nastolatkę w domu, oferując jej wsparcie, miłość i możliwość rozpoczęcia życia od nowa.