Częste błędy popełniane przez ludzi, którzy próbują pomóc uzależnionemu w odwyku

Jak pomóc uzależnionemu w odwyku jest największym zmartwieniem przyjaciół i rodziny. Wszyscy chcemy, aby nasi bliscy byli zdrowi, szczęśliwi i odnosili sukcesy w swoim zdrowieniu. Ale jak to wygląda? Zastanówmy się przez chwilę, jak to nie wygląda.

Bycie niecierpliwym

Twoja ukochana osoba może i ukończyła program odwykowy, ale to nie znaczy, że jest "wyleczona". Powrót do zdrowia wymaga czasu! W rzeczywistości jest to podróż na całe życie. Wspomnienia mogą wywoływać pragnienia jeszcze długo po odstawieniu narkotyków lub alkoholu, a do tego potrzeba siły i determinacji.

W międzyczasie, twój bliski musi odbudować swoje życie. Wszystko cierpi, gdy ktoś jest uzależniony: kariera, finanse, związki, zdrowie emocjonalne i fizyczne, by wymienić tylko kilka z nich. Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc osobie uzależnionej w odwyku, cierpliwość i gotowość do słuchania jest podstawą wszelkiego innego wsparcia.

Życie przeszłością

To normalne, że jesteś zły z powodu rzeczy, które twój bliski zrobił będąc pod wpływem narkotyków lub alkoholu. Ważne jest jednak, aby patrzeć w przyszłość, zamiast tkwić w przeszłości. Twoja ukochana osoba zadośćuczyni, kiedy będzie na to gotowa. W międzyczasie, jeśli chcesz coś z siebie wyrzucić, rozważ pójście do poradni lub wzięcie udziału w grupie wsparcia dla przyjaciół i rodzin osób uzależnionych. Ciągłe przypominanie ukochanej osobie o popełnionych przez nią błędach lub okropnych rzeczach, które powiedziała, nie przyniesie żadnych rezultatów, a jedynie jeszcze bardziej nadwyręży waszą relację. Osądzanie i krytyka nie mają miejsca w odwyku.

Podejście bezstronne

Może ci się wydawać, że najlepiej jest po prostu nie wchodzić ukochanej osobie w drogę i pozwolić jej uporządkować swoje życie tak, jak chce. Takie podejście może wydawać się aktem miłości, który zachęca do niezależności, ale z punktu widzenia ukochanej osoby wygląda to na brak wsparcia. A twoje wsparcie jest bardzo ważne! Zaproponuj ugotowanie zdrowego posiłku, wspólne ćwiczenia, grę w gry planszowe lub wideo albo spróbowanie czegoś nowego. Włączaj ukochaną osobę w swoje życie tak często, jak to tylko możliwe, aby pomóc jej zachować zajęcie psychiczne i fizyczne oraz stworzyć zdrowe życie towarzyskie, które nie będzie kręcić się wokół używania narkotyków lub alkoholu. Nawet regularne rozmowy telefoniczne są doskonałym gestem wsparcia. Wyzdrowienie nie jest po prostu możliwe bez sieci wsparcia. Rola, jaką odgrywasz w procesie zdrowienia bliskiej osoby jest ważna, ale jeśli jest to dla ciebie emocjonalnie obciążające, nie zapomnij zadbać także o siebie.