Jak sobie radzić, gdy współmałżonek ma nawrót choroby

Czasami bardziej frustrujące od pierwotnego uzależnienia jest obserwowanie, jak po tygodniach, miesiącach, a nawet latach ciężkiej pracy ukochana osoba wraca do nałogu. Jeśli radzisz sobie z życiem po uzależnieniu współmałżonka, pamiętaj, że nawroty są bardzo częste. Powinieneś też wiedzieć, że nawrót nie oznacza, że współmałżonek nie może lub nie chce wrócić na właściwą drogę. Kiedy to nastąpi, bądź stanowczy, wspieraj go i dbaj o siebie. Pomóż mu przejść przez ten wybojowy punkt na drodze, a wasz związek będzie dzięki temu zdrowszy.

Dlaczego on wraca do nałogu?

Jeśli stałeś przy swoim współmałżonku przez cały okres jego uzależnienia i zdrowienia, prawdopodobnie dowiedziałeś się wiele o jego chorobie. Wiesz na przykład, jak narkotyki zmieniły jego mózg i jak wywołały trwający całe życie głód, z którym musi walczyć każdego dnia. To prawda, że opór przed chęcią ponownego zażycia zmniejsza się z czasem, ale tak naprawdę nigdy nie znika. Narkotyki wywarły trwały wpływ na chemię jego mózgu. Być może łatwiej będzie zrozumieć, jak prawdopodobny jest nawrót, jeśli pomyślisz o uzależnieniu jako o chorobie przewlekłej. Naukowcy ustalili, że wskaźnik nawrotów u osób uzależnionych nie różni się od wskaźnika nawrotów u osób cierpiących na takie choroby jak astma czy cukrzyca. W przypadku tych przewlekłych chorób, ludzie muszą przestrzegać zasad leczenia, lub ryzykować wystąpienie epizodu. Tak samo jest w przypadku uzależnienia. Choroba zawsze może powrócić.

Jak mogę udzielić wsparcia po nawrocie?

Bez względu na to, jak wiele nauczyłeś się o uzależnieniu, nawrót choroby jest dla ciebie nadal trudny do zrozumienia. Kiedy twój współmałżonek był czysty przez dwa lata, a potem wpada w nałóg, będziesz zdumiony, sfrustrowany i rozczarowany. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją jest udzielenie wsparcia. Ważne jest, aby pozostać stanowczym w konsekwencjach, które oboje ustaliliście w przypadku powrotu do nałogu. Rób to, co obiecałeś, bez względu na to, jak się czujesz w danej chwili. Miejmy nadzieję, że konsekwencje obejmują powrót do terapeuty lub grupy wsparcia. Zachęcaj go do powrotu na kolejne leczenie. Tak jak osoba chora na astmę sięga po leki w czasie ataku, tak twój współmałżonek musi wrócić na terapię w związku z nawrotem choroby. Jeśli potrzebuje, byś z nim poszedł, udziel mu wsparcia. Prawdopodobnie czuje się zawstydzony i winny. Jeśli chodzi o wsparcie emocjonalne, dodaj mu otuchy, ale nie usprawiedliwiaj go. Popełnił błąd i musi z tym żyć.

Jak sobie radzić i zachować cierpliwość?

Jeśli zamierzasz nadal skutecznie wspierać współmałżonka w jego powrocie do zdrowia i nawrocie choroby, musisz zadbać także o siebie. Radzenie sobie z nawrotem choroby może być niewiarygodnie frustrujące, nie mówiąc już o przerażeniu. Spróbuj zrozumieć, jak trudno jest twojemu współmałżonkowi oprzeć się pragnieniom, kiedy czujesz, że możesz stracić do niego cierpliwość. W tym czasie bardzo ważne jest dbanie o siebie. Jeśli będziesz zdenerwowany i zestresowany, nie będziesz w stanie nikomu pomóc. Ćwiczenia, medytacja, joga i inne podobne praktyki mogą pomóc ci zachować równowagę i dać ci cierpliwość, kiedy poczujesz, że się wymyka. Jeśli potrzebujesz przerwy od radzenia sobie z sytuacją, nie czuj się źle z tym, że ją robisz. Idź na samotny spacer. Idź do kina. Zrelaksuj się w swoim pokoju z dobrą książką. Rób wszystko, co jest ci potrzebne, by czuć się dobrze. Pomoże ci to wspierać współmałżonka i da dobry przykład, jak on może radzić sobie z własnymi stresami i zachciankami.