Dlaczego nadużywanie leków ADHD rośnie na kampusach uczelni wyższych

Im bardziej niektóre rzeczy się zmieniają, tym bardziej pozostają takie same: profesorowie, którzy uważają, że ich kurs jest twoim priorytetem numer jeden, mogą sprawić, że tydzień finałów będzie koszmarem, zwłaszcza gdy masz czterech lub pięciu takich instruktorów! Ale przejście przez college bez uciekania się do nadużywania leków na ADHD jest nowym wyzwaniem - takim, którego poprzednie pokolenia nie musiały pokonać. W 2015 r. jedno z badań wykazało, że 17% studentów uczelni zgłosiło nadużywanie leków na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Najczęściej podawanym powodem zażywania tych leków był wysiłek włożony w poprawę wyników w nauce.

Kultura kampusu

Życie w college'u jest niesprawiedliwie glamorized jako zabawa 24/7, ale twarda rzeczywistość jest taka, że jesteś pod ogromną ilością stresu i presji. Kilka czynników przyczynia się do wzrostu nadużywania leków ADHD na kampusach uczelni.

  • Czy to aplikacje do szkół wyższych lub patrząc najlepiej dla rekruterów korporacyjnych, college jest bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek. Najlepsze oceny są nie tylko pożądane - są one niezbędne, aby dostać tę nieuchwytną pracę lub list akceptacyjny.
  • Równowaga między pracą a życiem prywatnym. Wielu studentów żyje według mantry "praca w szkole, sen, życie towarzyskie: możesz wybrać tylko dwa". Dla wielu studentów, praca na pół etatu i starania o utrzymanie życia towarzyskiego konkurują ze snem i pracą w szkole. Jeśli musisz ciągnąć całonocne nocki, aby zmieścić wszystko, zażywanie leków na ADHD może wydawać się rozwiązaniem, a nie problemem.
  • Ze względu na wzrost w ciągu ostatnich kilku dekad w legalnych recept na Ritalin lub Adderall, dostęp do tych leków wzrosła dramatycznie.
  • Media społecznościowe. Rola mediów społecznościowych jest nowa i potężna, a lęk przed byciem odłączonym lub nie podłączonym jest bardzo realny dla wielu młodych ludzi. To poczucie, że trzeba być cały czas podłączonym "bo inaczej coś przegapię" prowadzi zarówno do niepokoju, jak i rozproszenia uwagi. Bycie w stanie skupić się i skoncentrować na pracy w szkole staje się trudne, a nadużywanie leków na ADHD może wydawać się rozwiązaniem.

Podczas gdy wielu studentów utrzymuje, że ich nadużywanie leków ADHD jest nieszkodliwe, nadużywanie stymulantów jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Zakłócenia normalnego snu i nawyków żywieniowych są powszechne, i może prowadzić do niedożywienia, niebezpiecznych zmian nastroju, a nawet psychozy. Ponadto, środki pobudzające mogą uzależniać. Jeśli zażywasz czyjeś lekarstwa, skorzystaj z pomocy. Porozmawiaj z kimś z centrum doradztwa w swojej uczelni, aby dowiedzieć się, jak można przestać nadużywać leków ADHD.